Yardımcı Hizmetler Sınıfına tabi Teknisyen Yardımcısı Ünvanlı Personellerin Sorunları ve Çözüm Yolları

Mesut SELÇOK

Genel Başkan
Yönetici
Genel Başkan
Siteyi ziyaret et
Yeni teknoloji yapay zeka uygulaması
CHAT GBT isimli uygulamaya sorduk
Teknisyen Yardımcısı Görev tanımı nedir ?

Cevap olarak;

"Teknisyen Yardımcısı" genellikle bir teknisyene yardımcı olarak çalışan ve teknik işlerin destekleyici görevlerini üstlenen kişidir. Görevleri şunları içerebilir:

1. **Ekipman ve Araçların Bakımı**: Teknik ekipmanların bakım ve onarımına yardımcı olur, temizliklerini ve kontrollerini yapar.

2. **Malzeme ve Yedek Parça Temini**: Gerekli malzemelerin ve yedek parçaların temin edilmesi ve düzenli olarak stokların kontrol edilmesi.

3. **Teknik Destek Sağlama**: Teknisyenlere işlerinde yardımcı olur, basit onarımlar ve ayarlamalar yapar.

4. **Raporlama ve Kayıt Tutma**: Yapılan işlerin kayıtlarını tutar, raporlar hazırlar.

Mevcut uygulama da ise;

Yardımcı Hizmetler Sınıfı ( 23 adet ünvan var ) tanımı;
21.06.2021 tarih ve 2021/27 Sayılı DANIŞTAY IDARE DAVA DAIRELERI KURULU Kararina göre;
Teknisyen Yardımcısı ünvanı tanımı olmuştur.

Yardımcı hizmetler sınıfı
Tanımı nedir ?

1) Kurumlarda her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak,
2) Müracaat sahiplerini karşılamak ve yol göstermek;
3) Hizmet yerlerini temizleme, aydınlatma ve ısıtma işlerinde çalışmak
4) Basit iklim rasatlarını yapmak;
5) İlaçlama yapmak veya yaptırmak
6) tedavi kurumlarında hastaların ve hastanelerin temizliği
7) Basit bakımı ile ilgili hizmetleri yapmak
8) kurumlarda koruma ve muhafaza hizmetleri gibi

ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde her kurumun özel bünyesine göre ve yine bu mahiyette olmak üzere ihdasına lüzum gördüğü yardımcı hizmetleri ifa ile görevli bulunanlardan 4’üncü maddenin (D) bendinde tanımlananların dışında kalanları kapsar.

Yukarıdaki Danıştay kararı teknisyen yardımcısı için gorev tanımı icerse de;

Branş ile ilgili bir tanımla yapmamıştır.

KPSS VE EKPSS ile alım yapılan Teknisyen Yardımcısı çeşitleri incelendiğinde, egitim ve öğretimlerine göre, Uzmanlığına göre alımlar yaptığı görülmüştür.

Ağaç İşleri,
Sıhhi Tesisat,
Elektrik,
Bayan Kuaför,
Berber,
Terzi,
Aşçı

Ozellikle belirtilmiş ve
Bu bölümlerden mezun şartları aranmıştır.
Nitelikli kod atanmıştır.

Her hangi bir orta öğretim mezunu şartı aranan Teknisyen Yardımcısı ünvanı da mevcuttur.

Nktelikli kodlara göre BRANŞ tanımlarınin yapılması ve branşlarına göre,
Görevlendirme yapılması gerekir.

3713 sayılı kanun ve 2828 kanun ile sınavsız teknisyen yardımcısı olan personeller ise Anayasa’nın 10. Maddesine göre aynı usullerle istihdam edilmelidir.

Bu kanunlarda değişiklik yapılmalı ve egitim öğretim durumlarına göre Genel İdari Hizmetler Sınıfı ( memur, bilgisayar işletmeni vb ünvanlar) ya da Teknik Hizmetler Sınıfında görevlendirmeler yapılmalıdır.

Son düzenleme:
Geri