Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Buse

Moderator
Moderatör
Gıda mühendisliği, gıda ve içecek endüstrilerinde çalışarak yiyeceklerin işlenmesi, muhafazası ve dağıtımı ile ilgili teknikleri ve prensipleri uygulayan bir mühendislik dalıdır.

Gıda mühendisliği bölümünde öğrenciler, beslenme, kimya, biyoloji, üretim yönetimi ve mühendislik gibi farklı disiplinlerden dersler alırlar. İlk iki yılda genellikle temel bilimler, matematik, kimya, biyoloji, bilgisayar kullanımı ve yerel sektör koşulları hakkında dersler alırlar. Sonraki yıllarda, ileri gıda teknolojisi, muhafaza teknikleri, tesis tasarımı, kalite kontrol ve üretim yönetimi gibi gıda mühendisliği alanları hakkında daha derinlemesine bilgi edinirler.

1685974181058.png

Müfredat genellikle üniversiteden üniversiteye değişebilir, ancak tipik olarak Gıda Kimyası, Gıda Mikrobiyolojisi ve Muhafazası, İşleme Teknolojisi, Gıda Analizleri, İşletme Yönetimi, Kalite Yönetimi, Gıda Hijyeni, Gıda Biyoteknolojisi ve Gıda Mühendisliği Projesi dersleri verilir.

Gıda mühendisliği bölümü, genellikle 4 yıllık bir lisans programıdır. Ancak, bazı üniversitelerin iki yıllık lisans tamamlama programları da vardır.

Mezun olduktan sonra gıda mühendisleri, gıda işleme, muhafaza, paketleme, dağıtım ve satışı dahil olmak üzere birçok sektörde çalışabilirler. Örneğin, gıda üretiminde, gıda analiz laboratuvarlarında, Gıda ve Tarım Örgütü'nde, küçük ve büyük gıda işletmelerinde, gıda kalite kontrol laboratuvarlarında, araştırma ve geliştirme merkezlerinde, uluslararası gıda şirketlerinde ve devlet sektöründe işler bulabilirler.

Geri