Fenerbahçe Üniversitesi

Buse

Moderator
Moderatör
Fenerbahçe Üniversitesi, İstanbul, Kadıköy'de yer alan bir vakıf üniversitesidir. 2016 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından kurulmuştur. İstanbul Ticaret Üniversitesi bünyesinde fakülte olarak başlayan çalışmalar daha sonra tam bağımsız bir üniversite olarak devam etmiştir.

Fenerbahçe Üniversitesi'nin genel olarak hedefi, öğrencilere kaliteli ve öğrenci odaklı bir eğitim sunmaktır. Bu doğrultuda, öğrencilerin akademik becerilerini geliştirebilmeleri, mesleki yetkinliklerini kazanabilmeleri ve sosyal yaşamda aktif olabilmeleri için birçok fırsat sunmaktadır. Bu bağlamda, üniversite, öğrencilere çağdaş bir eğitim ortamı, donanımlı laboratuvarlar, kütüphane, sosyal ve spor olanakları gibi imkanlar sunmaktadır.

Fenerbahçe Üniversitesi, beş fakülteden oluşmaktadır. Bu fakülteler şunlardır:

1. Fenerbahçe Spor Bilimleri Fakültesi: Bu fakülte, spor bilimleri alanında eğitim vermektedir. Spor bilimleri, antrenörlük, spor yönetimi, spor sağlığı ve rehabilitasyon gibi alanlarda öğrencilere akademik bir bilgi ve uygulama becerileri kazandırmayı hedefler.

2. Fenerbahçe İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi: Bu fakülte, işletme, ekonomi, uluslararası ticaret, hukuk, psikoloji, sosyoloji ve uluslararası ilişkiler gibi disiplinlerde eğitim verir. Öğrencilere bu alanlarda teorik ve pratik bilgi kazandırarak, kariyerlerine yönelik güçlü bir temel oluşturur.

3. Fenerbahçe Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi: Bu fakülte, mühendislik alanında eğitim vermektedir. Bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, makine mühendisliği gibi alanlarda öğrencilere teorik ve pratik beceri kazandırmayı amaçlar.

4. Fenerbahçe Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi: Bu fakülte, güzel sanatlar, iç mimarlık ve grafik tasarım gibi alanlarda eğitim verir. Öğrencilere yaratıcı düşünme ve sanatsal becerilerini geliştirme fırsatı sunarak, sanat ve tasarım dünyasına hazırlar.

5. Fenerbahçe Sağlık Bilimleri Fakültesi: Bu fakülte, sağlık bilimleri alanında eğitim vermektedir. Hemşirelik, sağlık yönetimi, diyetetik ve beslenme gibi alanlarda öğrencilere teorik ve pratik bilgi sağlayarak, sağlık hizmetlerinde yetkinlik kazandırmayı hedefler.

Fenerbahçe Üniversitesi ayrıca öğrencilere uluslararası öğrenim imkanları sunar. Bologna Süreci'ne uygun olarak, uluslararası işbirliği ve değişim programlarıyla öğrencilerin yurtdışı deneyimleri yaşamalarını sağlar. Bunun yanı sıra, öğrencilere çeşitli kulüp ve sosyal etkinliklerde aktif olma fırsatı da sunar.

Geri