Dikey Geçiş Sınavı Nedir ?

Hasip

Başkan
Yönetici
Başkan
Ad Soyad
Hasip Hasip
Dikey Geçiş Sınavı (DGS), yükseköğretim kurumlarına önlisans veya açık öğretim ön lisans programlarında okuyan öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmalarını sağlayan bir sınavdır. Bu sınav ile öğrenciler, lisans programlarının ikinci sınıfına direkt olarak geçiş yapabilirler.

DGS sınavı, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl Temmuz ayında gerçekleştirilir. Sınavda, Türkçe, matematik ve geometri testleriyle birlikte, alan bilgisi testi de yer almaktadır. Alan bilgisi testi, öğrencinin önlisans programındaki bölümüne göre değişiklik gösterir.

DGS sınavına girmek için, öğrencilerin önlisans veya açık öğretim ön lisans programlarında okuyor olmaları gerekmektedir. Ayrıca, sınav başvurusu yapmak için belirli bir akademik başarı düzeyine sahip olmaları da gerekmektedir.

DGS sınavı sonucunda, öğrencilerin puanlarına göre tercih ettikleri lisans programlarına yerleştirme yapılır. Yerleştirme sonuçları, ÖSYM tarafından açıklanır.

DGS sınavı, öğrencilere önlisans eğitiminden lisans eğitimine geçiş yapma imkanı sağlayan önemli bir fırsattır. Öğrenciler, DGS sınavına hazırlanırken, alan bilgilerinin yanı sıra, genel kültür, dil ve matematik alanlarında da kendilerini geliştirmelidirler. Sınava iyi hazırlanmak, öğrencilerin başarılı bir sonuç elde etmelerine ve hayallerindeki lisans programlarına geçiş yapmalarına yardımcı olacaktır.

Geri