Bilsem Nedir ?

Hasip

Başkan
Yönetici
Başkan
Ad Soyad
Hasip Hasip
Bilsem (Bilim ve Sanat Merkezleri), Türkiye'de üstün yetenekli öğrencilerin eğitim alabileceği özel okullardır. Bu merkezler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yönetilmektedir.

Bilsem'lerde öğrenciler, zekâ ve yetenekleri doğrultusunda özel bir eğitim programı alırlar. Bu program, öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerini destekleyen, kendilerini keşfetmelerine ve potansiyellerini tam olarak kullanmalarına yardımcı olan bir eğitim programıdır.

Bilsem'lerde öğrenciler, ilköğretim 4. sınıftan başlayarak, lise son sınıfına kadar eğitim alabilirler. Öğrencilerin seçimleri sonucu, bilim, matematik, fen, teknoloji, müzik, resim gibi alanlarda özel dersler alabilecekleri eğitim programları uygulanır.

Bilsem'ler, üstün yetenekli öğrencilerin eğitim alabileceği özel okullar olduğundan, sınavla öğrenci seçimi yapılır. Seçme sınavları, ilgili Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından düzenlenir ve öğrencilerin başvuruları bu sınav sonuçlarına göre değerlendirilir.

Sonuç olarak, Bilsem (Bilim ve Sanat Merkezleri), Türkiye'de üstün yetenekli öğrencilerin özel eğitim alabileceği okullardır. Bu merkezler, öğrencilerin zekâ ve yetenekleri doğrultusunda özel bir eğitim programı sunarlar ve akademik ve sosyal gelişimlerini desteklerler. Seçme sınavları ile öğrenci seçimi yapılır ve öğrenciler, ilköğretim 4. sınıftan başlayarak, lise son sınıfına kadar eğitim alabilirler.

Geri