İlköğretim Matematik Öğretmenliği Nedir ? Dersleri Nelerdir ?

Buse

Moderator
Moderatör

İlköğretim matematik öğretmenliği hakkında verilebilecek bazı bilgiler şunlardır:

• İlköğretim matematik öğretmenliği, öğrencilere ilköğretim (5.-8. sınıflar) düzeyinde matematik eğitimi vermek için yapılan bir öğretmenlik türüdür.
  • Bu eğitim, Türkiye'de 4 yıl boyunca lisans düzeyinde verilmektedir.
  • İlköğretim matematik öğretmenliği programında öğrencilere, matematik dersi yanı sıra pedagoji, psikoloji, öğretim teknolojisi, eğitim bilimleri gibi dersler de verilmektedir.
  • İlköğretim matematik öğretmenliği programı, öğrencilere teorik eğitimin yanı sıra uygulamalı eğitim de sunmaktadır. Bu kapsamda öğrenciler, okullarda ve farklı eğitim kurumlarında staj yaparak, öğretmenlik deneyimi kazanırlar.
  • İlköğretim matematik öğretmenliği programında öğrenciler, müfredat kapsamında matematik, geometri, cebir, istatistik, olasılık gibi konuları öğrenirler. Ayrıca öğretim teknikleri, ölçme ve değerlendirme yöntemleri, öğrenci davranışları gibi konularda da eğitim alırlar.
1685702895695.png

İlköğretim matematik öğretmenliği mezunu olduktan sonra, öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan sınavlara girerek, devlet okullarında öğretmen olarak çalışabilirler. Ayrıca özel okullarda, dersanelerde, özel eğitim kurumlarında ve eğitim teknolojileri sektöründe de istihdam edilebilirler. Ayrıca akademik kariyer yapmak isteyen öğretmenler, lisansüstü eğitim almaları halinde üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışabilirler.

Geri