Yardımcı Hizmetler Sınıfından Kurtuluş Reçeteleri

Mesut SELÇOK

Genel Başkan
Yönetici
Genel Başkan
Katılım
13 Eyl 2023
Mesajlar
291
Tepki puanı
210
Puanları
43
657 Sayılı Kanun 36. Maddesinde geçen 12 hizmet sınıfından biridir Yardımcı Hizmetler Sınıfı...

Yardımcı Hizmetler Sınıfı icinde 23 farklı ünvan vardır. ( Hizmetli, Aşçı, Hayvan Bakıcısı, Teknisyen Yardımcısı, Matbaacı, Gassal, Dağıtıcı, Kaloriferci vb )

Bu unvanlar içinde de en büyük sorun yasayan ünvan ise Teknisyen Yardımcısı..

Teknisyen Yardımcısı unvanlar da kendi içinde branşlı ve branşsız olarak ayrılmaktadır.

Elektrik, Bayan Kuaförü, Erkek Kuaförü ( Berber ) , Terzi, Ağaç İşleri, Sıhhi Tesisat, İnşaat, Metal İşleri vb şekilde branşlı teknisyen yardımcısı ünvanlarına örnekler verebiliriz.

Branş olmayan, özel bir mezuniyet istemeyen, bilgi beceri istemeyen ünvan ise Teknisyen Yardımcısı ( branşsız)

Branşlı Yardımcı Hizmetler Sinifina tabi olanların Teknik Hizmetler Sınıfında olması gerekmektedir.

Örnek olarak Elektrik Teknisyeni Teknik Hizmetler Sınıfında ise Elektrik Teknisyen Yardımcısı da Teknik Hizmetler Sınıfında olmalıdır.

Bu sebeple Yardımcı Hizmetler Sınıfının iptalini istiyoruz.

En büyük sorun da branşsız Teknisyen Yardımcısı ünvanında yaşanmaktadır.

Sebebi ise Görev tanımının olmamasıdır.

Branşsız Teknisyen Yardımcısı Görev tanımı için elimizde tek dayanak 2021/27 Esas Sayılı DANIŞTAY İDARİ DAVA DAİRESİNİN İÇTİHAT BİRLEŞTIRME KARARIDIR.

Maalesef Hizmetli ünvanında memur olmasına rağmen bu ünvan Görev tanımı Branşsız Teknisyen Yardımcısı ünvanı icin de tanımlanmıştır.

Genel tanım olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı tanımı, Branşsız Teknisyen Yardımcısı ünvanın da Görev tanımı olmuştur.


Taslak halinde olan Ünvan bazlı görev tanımı Cumhurbaşkanı Kararnamenin çıkmasını bekliyoruz ve bu sorunun çözülmesini umut ediyoruz.

Branşsız Teknisyen Yardımcısı ünvanın alımlarına baktığımızda 2828 Kanun, 3713 Kanun kapsaminda sınavsız alim birlikte KPSS puani ile de alim yapılmıştır.


Maalesef 2828 kanun kapsamında yurt çocuklarını MEMUR yapacağız denilmiş ve branşsız Teknisyen Yardımcısı ünvanı verilerek wc temizlik, paspas vb görevler verilmektedir.

3713 Kanun ile şehit ve gazi yakınlarına sınavsız memur yapacağız denilmiş branşsız Teknisyen Yardımcısı unvan ile görev verilerek wc temizlik, paspas vb memur itibarına yakışmayan görevlendirmeler yapılmaktadır.

Bu sebeple bu kanunlar kapsamında gorevlendirme yapılanların Yardımcı Hizmetler Sınıfı Branşsız Teknisyen Yardımcısı ya da Hizmetli Unvanlarinda görevlendirmek yerine Genel İdari Hizmetler Sınıfında bulunan unvanlarda ( memur, şoför, veri hazirlama kontrol isletmeni, bilgisayar işletmeni, santral memuru, ambar memuru vb ) gorevlendirme yapılmalıdır.

KPSS puani alımıyla branşsız Teknisyen Yardımcısı olarak gorevlendirme yapılmasinda teknik sorunlar vardır.


Örnek olarak KPSS 2010/1 Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonları için EGM yaklaşık 172 personel alımı yapmıştır.

Alım için yayımlanan Tercih Kılavuzuna bakıldığında bu 172 personel için nitelikli kod istenmiştir. ELEKTRİK, SIHHI TESİSAT, AĞAÇ İŞLERİ, METAL İŞLERİ...

Tercih Klavuzuna göre BRANŞLI TEKNİSYEN YARDIMCISI ünvanı talep edildiği görülecektir.

Tercih Klavuzuna göre BRANŞSIZ TEKNİSYEN YARDIMCISI ünvanı talep EDİLMEMİŞTİR.

Fakat gorevlendirme yapılırken ILK ATAMA ONAYINDA branşsız Teknisyen Yardımcısı ünvanında göreve başlatılması sebebiyle sadece 2010 yılında alim yapılan 172 personel mağdur edilmiş ve mağduriyetleri de devam etmektedir.

Bu mağduriyetlerin giderilmesi için EGM PERSONEL BAŞKANLIĞI etkin araştırma yapılarak, branş tanımlarını yapması ve bu mağduriyetlerin giderilmesi gerekmektedir.

Benzer şekilde olan diger kurumların da sorunun çözümü için etkili calisma yapıp, branş tanımı yapması gerekmektedir.


Ilgili sendikaların, birim amirlerin bu sorunların çözümü için ciddi çalışmalar içinde olmasını umut ediyoruz.

Gayret bizden takdir Allah'tandır.
 
Son düzenleme:
Geri
Üst