POMEM Sınavı Nasıl Yapılmaktadır ?

Hasip

Başkan
Yönetici
Başkan
Katılım
28 Nis 2023
Mesajlar
58
Tepki puanı
3
Puanları
8
Cinsiyet
Bay
Ad Soyad
Hasip Hasip
Konum
03-Afyonkarahisar
POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi) sınavı, Türkiye genelindeki polis adaylarına, polis mesleğine giriş yapabilmeleri için yapılan bir sınavdır. Sınav, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen merkezlerde gerçekleştirilir ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülür.

POMEM sınavı, iki aşamalı bir sınavdır. İlk aşama, ön sağlık tarama ve fiziki yeterlilik testidir. Bu aşamayı geçen adaylar, ikinci aşamada yazılı sınava girmeye hak kazanırlar.

POMEM yazılı sınavı, genellikle yılda bir kez yapılır. Sınavda adaylara, Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarından sorular yöneltilir. Toplam soru sayısı, sınav yılına göre değişiklik göstermekle birlikte, genellikle 80-120 arasındadır. Adayların sınavda başarılı olabilmeleri için belirli bir puan barajını geçmeleri gerekmektedir.

POMEM sınavı, adayların polislik mesleğine uygunluğunu ve gerekli bilgi ve becerileri taşıyıp taşımadıklarını ölçmek için yapılan bir sınavdır. Sınava hazırlanmak için, adayların Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri konularında kendilerini geliştirmeleri, genel kültürlerini artırmaları, güncel olayları takip etmeleri ve sınav teknikleri konusunda bilgi sahibi olmaları önerilir.

POMEM sınavı sonrasında başarılı olan adaylar, polislik mesleğine adım atma fırsatı elde ederler. Ancak, sınavda başarılı olmak kadar, fiziki yeterlilik ve diğer gereksinimleri de yerine getirmek önemlidir.
 
Üst