Formasyon Nedir ? Nasıl Alınır ?

Buse

Moderator
Moderatör
Formasyon, öğretmenlik mesleğini icra etmek için gerekli olan akademik, mesleki ve pedagojik yeterlilikleri kazandırmayı amaçlayan eğitim programlarıdır. Türkiye’deki formasyon programları, üniversitelerin eğitim fakültelerinde verilir.

Formasyon programları, lisans düzeyinde eğitim alanlar için hazırlanmıştır. Yani, formasyon almak isteyen öğrenciler öncelikle öğretmen olmak istediklerini belirterek bir lisans programına kayıt olurlar. Lisans eğitimi boyunca aldıkları derslerin yanı sıra formasyon programlarını da tamamlayarak öğretmenlik mesleğine hazırlanırlar.

Formasyon programları, pedagojik formasyon, mezuniyet sonrası pedagojik formasyon ve pedagojik formasyon tamamlama programı olmak üzere üç farklı şekilde verilir:

1- Pedagojik Formasyon Programı: Bu program, lisans eğitimi almayan kişilerin öğretmenlik mesleğine hazırlanmaları için oluşturulmuştur.

2- Mezuniyet Sonrası Pedagojik Formasyon Programı: Bu program, lisans eğitimi alan ancak pedagojik formasyonu (eğitim bilimleri) tamamlamayan kişilerin, öğretmenlik mesleğini icra etmelerini sağlar. Yani, lisans eğitimi alan ancak öğretmenlik yapmak isteyenler, mezuniyet sonrası pedagojik formasyon programına katılarak formasyonlarını tamamlayabilirler.

3- Pedagojik Formasyon Tamamlama Programı: Bu program, daha önce pedagojik formasyon (eğitim bilimleri) alan kişilerin öğretmenlik mesleğine hazırlanmalarını sağlar. Bu program da lisans eğitimi alan ancak eğitim bilimleri derslerini işlemedikleri için pedagojik formasyonlarını tamamlamayanlar için tasarlanmıştır.

Formasyon programları, alınan belirli derslerin yanı sıra staj ve uygulama yapılmasını da gerektirir. Bu sayede öğretmen adayları, öğretmenlik mesleğine dair pratik deneyim kazanırlar.

Formasyon programını tamamlayan kişiler, öğretmenlik mesleğini icra etmek için atama yapılırlar. Ancak öğretmenlik mesleği sadece formasyon eğitimi ile sınırlı kalmaz, öğretim hizmetleriyle ilgili kanun ve yönetmelikler ile ilgili olarak birçok yasal gereklilikler bulunmaktadır.

Geri