Çocuk gelişim mi? Okul öncesi öğretmenliği mi?

Buse

Moderator
Moderatör
Öncelikle mezun olduğumuzda hangi ünvanı alıyoruz bunu bir bilmek gerekir.Çocuk gelişimini iki başlık altında inceleyelim; lisans ve ön lisans. Çünkü her iki mezun da bu alanda çalışabiliyor.Çocuk gelişim ön lisans mezunları "Çocuk Gelişim Meslek Elemanı" olarak ,lisans mezunu çocuk gelişimciler ise "Çocuk Gelişimci" olarak mezun olurlar.Okul öncesi öğretmenliği mezunları ise "Okul Öncesi Öğretmeni" olarak mezun olurlar.Bölüm seçmeden önce iyice düşünmek ve hangi alanda çalışmak istediğimize iyi karar vermek gerekir.

1684685898813.png

Çocuk gelişim ön lisans mezunları; özel okullarında öğretmen yada yardımcı öğretmen, devlet ana okullarında ve özel eğitim okullarında ücretli öğretmen olarak çalışabilmektedirler.Çocuk gelişim lisans mezunları üniversitelerde ön lisans ,lisans ve lisansüstü eğitim kadrolarında akademik personel,Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ,Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu,Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü,resmi ve özel kurumlarda idareci,Sağlık Bakanlığı Anne Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi,hastanelerin çocuk bölümlerinde koordinatör ve çocuk gelişimci,çocuklara yönelik kitap,dergi, gazete gibi yayınların hazırlanmasında yazar,editör, pedagojik formasyon alarak kız meslek liselerinde bölüm öğretmeni veya ana okullarında okul öncesi öğretmeni olarak çalışabilirler.Okul öncesi öğretmenleri ana okulları ve kreşlerde,üniversitelerin ön lisans,lisans ve lisansüstü eğitim kadrolarında akademik personel olarak görev alabilirler.

Geri